عنوان: ماهیها با هم صحبت می‌کنند پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

روز به روز بر شمار دانشمندانی که مکانیسم غیرعادی تولید و دریافت زمزمه های مرموز، صداهای آرام ناآشنا و خس خس های عجیب در ماهی ها را بررسی می کنند افزوده می شود . اخیرا نیز آنها به یافته های جدیدی در این زمنیه دست یافته اند.
روز به روز بر شمار دانشمندانی که مکانیسم غیرعادی تولید و دریافت زمزمه های مرموز، صداهای آرام ناآشنا و خس خس های عجیب در ماهی ها را بررسی می کنند افزوده می شود . اخیرا نیز آنها به یافته های جدیدی در این زمنیه دست یافته اند.
دانشمندان همواره ازاین بابت متحیر بوده اند که ماهی ها چگونه در جلب نظر جنس مخالف و دور کردن دشمنان خود صداهای عجیبی از خود تولید می کنند.
تیموتی تراکاس، رفتار شناس ماهی ها از دانشگاه هاوایی گفت: یافته های جدید به همراه آنچه که تا پیش از این از مکانیسم پیچیده برقراری ارتباط میان ماهی ها می دانسته ایم نشان می دهند صداهایی که ماهی ها از خود تولید می کنند، فراتر از صداهای عادی است و مدت طولانی عمر می کنند.
به گفته دانشمندان بیش از ۲۵ هزار گونه ماهی در آبهای سراسر جهان زندگی می کنند و در این زمینه تراکاس می گوید: از این حقیقت مطمئن هستیم که حداقل ۱۰۰۰ گونه از ماهی های سراسر جهان از خود صداهایی تولید می کنند که از تنوع گسترده ای نیز برخوردار است.
به عقیده وی بسیاری از این نوع ماهی ها ضمن تولید صدا به صداهای اطراف نیز گوش می دهند. وی دانش بشری را در این خصوص بسیار اندک عنوان می کند.
بر اساس گزارش لایو ساینس، این دانشمند و تیم همراهش بررسی دقیقی بر روی گونه ای ماهی به نام ماهی پرواتنه ای انجام دادند و متوجه شدند که این ماهی ها در برقراری ارتباط، به نوعی به صداهای اطراف گوش داده و در عین حال از خود صدا نیز تولید می کنند.
عنوان: ماهی‌ها از روشهای مختلف برای تولید صدا استفاده می‌كنند  

تحقیقات جدید نشان می‌دهد انواع مختلف ماهی از روشهای مختلفی برای تولید صدا به منظور جلب توجه جفت، حراست از قلمرو و نیز ترساندن دشمنان خود استفاده می‌كنند.
به گزارش سایت اینترنتی "لایو ساینس"، هم‌اكنون در حدود ‪ ۲۵‬هزار گونه مختلف ماهی در جهان زندگی می‌كنند و تعداد آنها از تمامی انواع دیگر مهره‌داران بیشتر است.
محققان دانشگاه هاوایی در "مانوئا" در پی مطالعه‌ای جدید اعلام كردند دست كم هزار گونه از این ماهی‌ها با روشهای مختلف از خود صدا تولید می‌كنند. این محققان برای شناسایی روشهای مختلف تولید صدا در ماهی‌ها، در بخشی از این تحقیقات یك گروه از ماهی‌ها به نام ماهی‌های پروانه‌ای كه خود شامل ‪ ۱۲۶‬گونه ماهی مختلف با طرحها و رنگهای گوناگون است را مورد مطالعه قرار دادند.
تمامی انواع ماهی‌های پروانه‌ای روی بدن خود سلولهایی دارند كه می‌توانند لرزش آب و یا به عبارتی صدا را دریافت كنند و به همین جهت دانشمندان در این مطالعه با كمك تجهیزات ثبت صدا در زیر آب(هیدروفون) آنها را مورد مطالعه قرار دادند تا متوجه شوند كه آیا این ماهی‌ها قادر به تولید صدا نیز هستند و یا خیر.
نتایج این مطالعه نشان داد ماهی‌های پروانه‌ای انواع مختلفی از صداها را كه هر كدام تنها بین ‪ ۱۰‬تا ‪ ۱۵۰‬میلی‌ثانیه طول می‌كشند از طریق حركات ویژه دم در آب، حركات سریع باله‌ها و نیز خرخر كردن در زیر آب تولید می‌كنند.
به گفته این محققان، صداهای تولید شده توسط ماهی‌های پروانه‌ای در مقایسه با صداهای تولید شده توسط به طور مثال "ماهی‌های دهان گشاد" بسیار ضعیفتر است و این احتمال وجود دارد كه شنا كردن ماهی‌های پروانه‌ای در فاصله اندك از یكدیگر بدین علت باشد كه آنها تلاش می‌كنند با ماندن كنار یكدیگر، نجواهای ضعیف یكدیگر را بشنوند.
علاوه بر ماهی‌های پروانه‌ای و ماهی‌های دهان گشاد كه اغلب با حركت دم و باله‌ها تولید صدا می‌كنند، محققان این دانشگاه ماهی دیگری را نیز به نام ماهی مرواریدی مورد مطالعه قرار داده‌اند كه صداهای تولید شده توسط این ماهی حتی از ماهی‌های دهان گشاد نیز بلندتر است.
ماهی‌های مرواریدی كیسه هوایی بادكنك مانند خود را ‪ ۴‬تا ‪ ۲۰‬بار در دقیقه منقبض و منبسط می‌كنند كه با این عمل صدای بلندی ایجاد می‌شود و ماهی‌ها احتمالا با كمك این صدا با یكدیگر از فواصل دور ارتباط برقرار می‌كنند.
یكی دیگر از انواع آبزیانی كه نحوه تولید صدا در آن به تازگی شناسایی شده، اسب دریایی است. این جانداران نیز با روشی عجیب و با حركات سریع بخش استخوانی و تاج مانند سر خود در زیر آب تولید صدا می‌كنند.
با وجود آنكه هم‌اكنون تولید صدا توسط دست كم هزار نوع ماهی ثابت شده‌است، دانشمندان هنوز در زمینه كاربرد این صداها مطمئن نیستند و عقیده دارند این صداها می‌توانند برای جلب توجه جفت، حراست از قلمرو و یا ترساندن مهاجمان مورد استفاده قرار گیرد.
عنوان: بیماریهای انگلی داخل و خارج بدن  

الف ـ بیماریهای انگلی داخل بدن
اغلب انگلهای داخل بدن هیچگونه علائم ظاهری ندارند. ظاهر بیماری جنبه های خاص و مشخصی ندارد. بیشتر ماهیهایی كه در فضای باز و استخرهای پرورشی كه از آبهای جاری استفاده می كنند به این بیماریها مبتلا می شوند. از روی ظاهر اندامها و بدن و حركات ماهی هیچ مشخصه ایی را نمی توان بررسی كرد تا بتوان به وجود بیماری انگل داخل بدن ماهی پی برد. تنها راه علاج این است كه اولین ماهی كه تلف شد سریعا برای تشخیص بیماری و بررسی آزمایشگاهی و میکروسکپی اقدام نمود و با توجه به نوع بیماری و انگل موجود در داخل اندامهای بدن ماهی داروی لازم جهت درمان مورد استفاده قرار بگیرد.
ب ـ بیماریهای انگلی خارج بدن
انگلهای خارج بدن به شكلها و رنگهای متفاوت در روی تمام قسمتهای بدن ماهی ظاهر می شوند و معمولا با نفوذ در زیر پوست بدن ماهی باعث ضعیف شدن آنها می شوند. بطور كلی برای از بین بردن انگلها می توانید از انواع داروها استفاده كنید. 1- داروی متیلن آبی 2- مالاشیت گرین 3- آكری فلاوین 4- پرمنگنات پتاسیم 5- سولفات مس 6- نمك از جمله داروهایی هستند كه مورد استفاده قرار می گیرند. و برای هر انگل مقدار دارو و مدت زمانی كه ماهی در دارو قرار می گیرد باید مورد توجه قرار بگیرد و همواره اكسیژن محلول در آب باید باندازه كافی باشد. در این قسمت راه كارهای عملی و كاربردی برای درمان انواع بیماریهای انگلی خارج بدن بررسی خواهد شد.
ـ انگل سفیدك معروف به ایك ICH
بیماری سفیدك در تمام ماهیها ظاهر می شود. شكل انگل شبیه دانه های شكر است كه در تمام قسمتهای بدن ماهی مشاهده می گردد.
تراكم ماهی و انتقال این انگل بداخل ماهیها - تغییر سریع درجه حرارت آب آكواریوم - شوک و استرس باعث رشد و آلوده شدن ماهیها به این انگل است. ماهی مبتلا در روی بدنش لكه های نقطه مانند سفیدی مشاهده می شود و با سرعت شنا می كند و خود را به كف و اشیاء داخل آكواریوم می مالد و ناراحت بنظر می رسد. با پیشرفت این بیماری تمام ماهیها مبتلا می شوند. انگل به زیر پوست ماهی نفوذ می كند و باعث ضعیف شدن ماهی می شود و شرایط زندگی برای ماهیها نامساعد می گردد كه در نتیجه باعث مرگ ماهیها خواهد شد.
طریقه پیشگیری از بروز بیماری انگل سفیدك
در هنگام خرید ماهی جدید دقت كنید این انگل در روی بدن ماهی نباشد. ماهی جدید را بطور جداگانه سه روز قرنطینه كنید. چنانچه از وجود انگل سفیدك كاملا مطمئن شدید كه روی بدن ماهی ظاهر نشده است در آن موقع می توانید ماهی جدید را در آكواریوم رها سازید.
از تغییرات سریع درجه حرارت آب آكواریوم كه اغلب در مواقع خراب شدن بخاری و یا باز بودن درب آكواریوم صورت می گیرد جلوگیری بعمل آورید.
از تراكم و تجمع ماهی زیاد در آكواریوم خودداری كنید.
سعی کنید در حال تعویض آب و یا بررسی آکواریوم به ماههیا شوک و استرس وارد ننمائید .
طریقه درمان بیماری انگل سفیدك
الف ـ داروی ضد سفیدك كه در فروشگاههای آكواریوم عرضه می شود را تهیه نمائید و طبق دستورالعمل آن به داخل آب آكواریوم بریزید.
ب ـ درجه حرارت آب را باید 3درجه سانتیگراد بیشتر گرم كنید. اگر درجه حرارت آب آكواریوم شما 25درجه سانتیگراد می باشد باید بتدریج 3درجه سانتیگراد گرمتر كنید و به 28درجه سانتیگراد برسانید.
ج ـ در این مواقع چون ماهیها بی میل و بی اشتها به غذا هستند بهتر است به آنها غذاهای زنده داده شود.
د ـ به ازای هر 30 لیتر آب آكواریوم یك قاشق غذا خوری نمك اضافه كنید.
معمولا بعد از یك هفته كه در آب آكواریوم داروی ضد سفیدك و نمك باشد انگل از بدن ماهی جدا خواهد شد بهتر است ماهیها را به یك مكان كه از قبل ضدعفونی و آماده ساخته اید منتقل كنید
و تمام وسایل و لوازم و آكواریوم را كاملا ضدعفونی كنید تا از رشد دوباره انگل جلوگیری بعمل آید. چنانچه شرایط آكواریوم نامناسب باشد انگل در كف آكواریوم باقی می ماند و خیلی زود دوباره به سراغ ماهیها خواهد آمد و در این چرخه مبارزه بین انگل و ماهی اگر شما انگل را نابود نكنید و در آكواریوم ریشه كن نشود انگل پیروز خواهد شد و تا نابودی تمام ماهیها پیشروی خواهد كرد. و هر ماهی سالم دیگری هم به چنین آكواریومی وارد كنید، مبتلا خواهد شد و در نهایت تلف می شود.
عنوان: چگونگی نگهداری بهتر از ماهی گلی  

ماهی قرمز کوچک یا همان ماهی طلایی (Goldfish) از معمول ترین ماهی هایی است که در منزل می توان از آنها نگهداری کرد. این حیوان کوچک خانگی که بسیار جذاب و دوست داشتنی می باشد در صورت مراقب مناسب می تواند تا چند سال در کنار ما در منزل زندگی کند.
اما متاسفانه بخاطر قیمت ارزان آن اغلب بهای لازم به آن داده نمی شود و در شرایط نامناسب نگهداری می شود و بیش از چند ماه عمر نمی کند. باید دانست که قیمت ارزان این ماهی های زیبا نباید با ارازن بودن جان این موجودات زیبا اشتباه گرفته شود. لذا لازم است برای فراهم آوردن شرایط مناسب زندگی آنها مواردی را رعایت کنیم.
ظرف نگهداری
اولین موضوعی که می تواند بعنوان یک عامل مهم در عمر بیشتر ماهی موثر باشد محل زندگی آن است. ظروفی که در آنها ماهی فروخته میشود اغلب کوچک می باشد و نباید اشتباه کرد و ماهی ها را در همان ظروف کوچک نگاه داشت. ماهی ها به اکسیژن موجود در آب احتیاج دارند و این اکسیژن از طریق سطح هوایی که با آب در تماس است وارد آب می شود. هرچه سطح مقطع بالای تنگ کوچکتر باشد اکسیژن کمتری می تواند وارد آب شود. پس سعی کنید تا آنجا که ممکن است از ظروف کوچک برای نگهداری ماهی ها استفاده نکنید.
آب
از آنجایی که ماهی در تمام طول عمر خود در آب می باشد لذا لازم است آبی که برای زندگی آن انتخاب می کنیم دارای شرایط مناسب زندگی باشد. معمولا" استفاده از آب شهری مشکل خاصی برای ماهی های قرمز ایجاد نمی کند. اما قبل از کنار گذاشتن آب برای ظرف ماهی، بگذارید یک دقیقه آب از شیر بیرون برود این باعث می شود برخی مواد شیمایی که احتمالا" در لوله رسوب کرده اند بیرون روند. برای اطمینان از خارج شدن موادی مانند کلر باید قبل از عوض کردن آب ماهی ها، بگذارید که آب بمدت یک شبانه روز در ظرف بماند. همچنین این عمل باعث می شود که آب دمای محیط را گرفته و تغییر آن برای ماهی ها خطری در بر نداشته باشد.

هرگز نباید اجازه دهید که آب ظرف ماهی ها کثیف شود، اینکار می تواند باعث بیماری، کوتاهی عمر و در نهایت مرگ آنها شود. برای تعویض آب هرگز آب را یک دفعه عوض نکنید، با آرامش کامل نیمی از آب ظرف را خالی کرده و سپس کم کم آب برداشته شده از ظرف را با آبی که از روز قبل نگه داشته اید جایگزین کنید. در هر صورت باید سعی کنید که کمترین استرس را به ماهی های کوچک منتقل کنید. شما باید در طول هفته یک یا دو بار آب ظرف ماهی ها را به اینصورت عوض کنید.
غذا
ماهی های قرمز کوچک حیوانات بسیار سخت جانی هستند و هر چیزی را می خورند. لذا به راحتی می توانید در شرایطی که غذای مناسب در دسترس ندارید از خرده های نان، شیرینی و ... به مقدار کم بعنوان غذا به آنها بدهید. اما اگر در نگهداری آنها مبتدی هستید به شما پیشنهاد می شود از غذاهای آماده آنها که ارزان قیمت هم می باشد تهیه کنید. فقط مطمئن باشید که غذایی را که می خرید مربوط به Goldfish می باشد. ماهی های نیز مانند انسان به پروتئین، ویتامین و ... برای رشد و زندگی نیاز دارند.

در ارتباط با غذا دادن باید دقت کنید که دادن زیاد غذا به آنها و ماندن آنها در ظرف باعث آلودگی آب شده و برای ماهی ها خطراتی به همراه خواهد داشت. سعی کنید به مقدار بسیار بسیار کم در سه نوبت غذایی همانند خودتان به آنها غذا دهید، مقدار آن باید بگونه ای باشد که اضافه غذا در آب نماند.
دمای محیط
بهترین دما برای زندگی این ماهی ها از حدود 10 تا 25 درجه سانتیگراد می باشد. دمای محیط هرگز نباید دفعتا" تغییر کند، تغییر تدریجی و ملایم دمای محیط یا آب برای آنها قابل تحمل می باشد.
نور
ماهی های قرمز کوچک نیز همانند سایر حیوانات یا گیاهان احتیاج به نور خورشید دارند. محل نگهداری آنها باید به گونه ای باشد که تغییر روز و شب در آن احساس شود. هرگز آنها در زیر نور آفتاب مستقیم و شدید قرار ندهید.

سایر شرایط
ریختن شن یا ماسه کف ظرف می تواند حس بودن در منزل را برای این ماهی ها بیشتر کند. دقت کنید که بیش از دو یا سه سانتیمر ارتفاع ماسه کف ظرف نباشد چرا که در غیر اینصورت می تواند محیط خوبی برای رشد خزه و باکتری ها باشد. همچنین باید از ماسه ایی استفاده کنید که لبه های تیز نداشته باشد تا باعث زخمی شدن ماهی ها نشود. در این رابطه هرگز از ماسه های رنگ شده استفاده نکنید.

بررسی رفتار
حداقل روزی دو نوبت یک دقیقه ای به رفتار ماهی های خود توجه کنید. به این ترتیب می توانید حرکت های غیر معمول آنها تشخیص دهید، در صورت بروز مشکل در رفتار آنها اگر علاقمند باشید می توانید از متخصصین نگهداری ماهی برای درمان آنها مشورت بگیرید. اما مطمئن باشید اگر موارد بالا را رعایت کنید مشکل خاصی برای آنها پیش نخواهد آمد.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 5 بهمن 1388    | توسط: وحید نورایی    | طبقه بندی: علوم،     | نظرات()